Poker Figury i Układy

Poker Figury i Układy

Poker to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych i popularnych gier karcianych na całym świecie. Jest zarówno grywany na imprezach, w kasynach internetowych, stacjonarnych, jak i podczas turniejów na całym świecie. Przez lata pojawiło się przy tym wiele mniej lub bardziej popularnych odmian pokera. Naszym zadaniem jednak będzie przybliżenie graczom tego, jakie w grze występują figury poker, układy kart poker, prawdopodobieństwo pojawienia się konkretnych układów podczas rozgrywki.

Z czego składa się Poker?

Poker w klasycznej odmianie składa się z 52 kart. Każda figura dostępna w talii występuje 4 razy ze względu na obecne w grze kolory: pik, karo, trefl, kier. Obecne w talii figury poker to 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J, Q, K, A. Oczywiście im wyższa karta, tym ma dla gracza większą wartość podczas dobierania układów w pokerze online. Taka zatem obowiązuje w poker figury kolejność, której nie da się oczywiście zmienić. Graficznie wszystkie 52 karty z talii prezentują się następująco:

Graczy najbardziej interesują oczywiście w poker układy 24 karty, gdyż oznaczają one karty od 9 do A, czyli najbardziej cenne. Oczywiście poker figury czy kolory ma w międzynarodowej wersji identyczne, lecz w poszczególnych regionach mogą występować różnice, dlatego warto to mieć na uwadze. Jeśli chodzi o nasze podwórko, to pokerze figury po polsku dostępne są w międzynarodowej wersji, choć zdarza się, że Q to D, a J to W. Sama rozgrywka uzależniona jest jednak od tego, z jaką odmianą pokera mamy do czynienia. Możemy bowiem zagrać w:

  • Texas Hold’em: jest to najpopularniejsza na świecie odmiana pokera, gdzie gracz rozpoczyna rozgrywkę od 2 kart własnych i 3 wspólnych. Na podstawie kolejnych licytacji dodawane są kolejne karty wspólne i zwiększane stawki za grę. Wygrywa tu oczywiście osoba, która ma najlepsze układy poker lub jej przeciwnicy spasowali.
  • Poker klasyczny: 5 Card Draw składa się z 3 etapów. Na początku następuje rozdanie, kiedy to otrzymujemy 5 kart, a przy tym licytujemy, podbijamy, pasujemy. Później obowiązuje wymiana kart, która kończy się licytacją oraz wyłonieniem zwycięzcy, który ma najlepszy w  klasycznym pokerze układ.
  • Omaha: jest to gra bardzo podobna do Texas Hold’em. Różni się jednak tym, że gracz na początek dostaje 4 karty własne i 3 wspólne. jego układ musi się jednak składać z 2 kart własnychukladyi trzech wspólnych. Gra składa się z 3 głównych etapów: wyłożenia 3 kart i licytacji, dołożenia 4. karty i licytacji oraz dołożenia 5. karty i licytacji, rozstrzygnięcia, kto ma w Omaha poker układy wygrywające.
  • Omaha High-Low: gra praktycznie identyczna jak klasyczna Omaha, z tym jednak wyjątkiem, że następuje tu inny podział puli zwycięzców. Nie zawsze najwyższe w Omaha High-Low poker układy zapewniają największą wygraną.
  • 7 Card Stud: gra o zbliżonych zasadach jak Texas Hold’em. Na początku dostajemy dwie w pokerze figury zakryte. Później pojawia się wraz z każdym rozdaniem kolejna karta odkryta dla każdego gracza. Po siódmym rozdaniu następuje odkrycie wszystkich kart.

Jak zatem widać, choć poker zwykle składa się z 52 kart, to jednak różni się on w poszczególnych grach zasadami.

Jakie dostępne są układy w Pokerze?

Podczas rozgrywki w pokera najważniejsze jest skompletowanie jak najlepszego układu kart, a przynajmniej takiego, który pozwoli na pokonanie innych graczy. Wiadomo, że poker układy może mieć różne, jednak w głównej kategorii mówimy o 11 możliwych kombinacjach. Są to sytuacje, gdzie układy kart poker zadecydują o tym, czy uda się nam pokonać innych graczy czy też dealera w kasynie online. Przedstawimy zatem układy w pokerze po kolei od najniższego do najwyższego.

High card – wysoka karta:

Jest to najniższy układ, w którym de facto nie mamy żadnego układu. Nie oznacza to jednak, że stoimy na przegranej pozycji. Jeżeli nasz przeciwnik lub przeciwnicy również nie wylosowali co najmniej jednej pary czy koloru, to w takim wypadku decydującą wartością są najwyższe figury w pokerze.

Pojedyncza karta

Pair – para:

Nasz układ składa się z jednej pary identycznych kart. Można zatem wylosować od 2, 2 do A, A. Oczywiście liczy się tutaj to, kto ma wyższą parę. Jednak w przypadku remisu na zasadzie high card wygrywa ten gracz, którego jedna z pozostałych 3 kart zwanych kickerami jest najwyższa. Warto zanotować, że jest to oczywiście układ, który jest najczęściej spotykany w przypadku 2 co najmniej identycznych kart.

Para

Two pairs – dwie pary:

W tym wypadku gracz musi wylosować układ z dwóch odrębnych par poker figur jak choćby 3, 3 oraz J, J. Wygrywa tu oczywiście ten z graczy, którego druga para jest wyższa. Tu także może dojść do sytuacji, kiedy decydującą o wygranej będzie 5 karta.

Dwie pary

Three of a kind – trójka:

Zadaniem gracza jest skompletowanie trzech identycznych kart jak choćby A, A, A czy też 4, 4, 4. Pozostałe dwie karty muszą być odmienne i nie stanowić pary. Tu również w razie remisu wygrywa ta osoba, która ma najwyższego kickera.

Trójka

Straight – strit:

Jest to bardzo ciekawy układ, który składa się z 5 kart ułożonych po kolei wedle wartości. Można zatem wylosować 10, 9, 8, 7, 6 czy też Q, J, 10, 9, 8. Warunkiem jest jednak to, aby karty posiadały odmienne kolory. W przypadku strita istnieje także bardzo ciekawy układ zwany wheel, który składa się w pokerze figur z A, 2, 3, 4, 5. Nazywany jest on najniższym stritem.

Strit

Flush – kolor:

Tutaj zadaniem gracza jest skompletowanie układu 5 kart w tym samym kolorze. Bardzo ważne jest to, że karty te nie muszą być w kolejności. Można zatem wylosować karty pik czy karo w układzie, jakim są poker figury A, J, 9, 5, 3. W razie remisu wygrywa oczywiście najwyższa karta.

Kolor

Full House – full:

W tym wypadku mamy do czynienia z układem 3 identycznych kart oraz pary. Można zatem wylosować K, K, K, J, J. Wygrywa ten gracz, którego trójka jest wyższa.

Ful

Four of a kind – kareta:

Jest to układ, w którym posiadamy 4 identyczne karty jak: Q, Q, Q, Q. Oczywiście wygrywa ten, którego kareta ma największą wartość.

Kareta

Straight Flush – poker:

Jest to układ 5 kart w tym samym kolorze. Tym się jednak różni od flush, że karty muszą zostać ułożone w jednym ciągu poker figur jak: Q, J, 10, 9, 8 czy 7, 6, 5, 4, 3. Wygrywa oczywiście osoba z najwyższą pierwszą kartą. Straight Flush oznacza układ zaczynający się maksymalnie od K.

Poker

Royal Flush – poker królewski:

Doszliśmy zatem do najwyższego układu kart w pokerze. Zadaniem gracza jest tutaj wylosowanie układu A, K, Q, J, 10 w jednym kolorze.

Poker królewski

Jak zatem widać, nie zawsze w grze ważne są układy, gdyż równie istotne są w grze poker figury. Jeśli bowiem dochodzi do remisu, to właśnie poszczególne w pokerze figury jako najwyższe karty kickery będą mieć znaczenie dla wygrania całego rozdania.

Szanse gracza na układy kart

Przed chwilą pokazaliśmy, na jakie układy kart można liczyć w pokerze. Ponieważ talia pokera składa się z 52 kart, matematycy obliczyli, że podczas rozgrywki liczba wszystkich możliwych w pokerze układów kart to aż 2 598 960. Ma to oczywiście wpływ na to, jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania danego układu, jeśli weźmiemy pod uwagę, ile samych układów kart można wylosować przy jednym rozdaniu. Oto nasze zestawienie prawdopodobieństwa układów kart od najmniejszych do największych szans.

Poker królewski Przy rozdaniu możliwe są zaledwie 4 takie poker układy, co przekłada się na prawdopodobieństwo wynoszące ok. 0,000154%
Poker Przy rozdaniu możliwych jest tylko 36 tego typu układów, co daje szansę na ok. 0,001385% trafienia
Kareta Przy 624 możliwych układach prawdopodobieństwo wynosi ok. 0,024%
Full Tu możemy liczyć na 3744 poker układy, co daje ok. 0,144% szans
Kolor Układów może być do 5108, dzięki czemu szanse wynoszą ok. 0,197%
Strit Przy 10 200 możliwych układach szanse stoją na poziomie ok. 0,392%
Trójka Wylosować można 54 912 poker układów, czyli szanse to ok. 2,113%
Dwie pary Przy 123 552 przypadkach prawdopodobieństwo to ok. 4,754%
Para Szansę na takie w poker układy wynoszą aż 1 098 240, czyli ok. 42,257%
Wysoka karta Najwyższa wartość ze stanem 1 302 540, czyli ok. 50,118%

Jak zatem widać, układy kart poker prezentują się trochę jak gra w totolotka. Mamy oczywiście najwyższe szanse nic nie trafić lub mieć jedną parę. Z kolei wylosowanie pokera lub pokera królewskiego to niezwykłe szczęście dla gracza. W związku z tym w wielu przypadkach podczas rozgrywki układy kart poker, które decydują o wygranej gracza to jedna lub dwie pary. Gracze z co najmniej trójką mają matematycznie o wiele większe szanse na wygranie całego rozdania. Niemniej jednak układy poker mają największe znaczenie i to one decydują o wygranej gracza.

Czy są strategie w Pokerze?

Poker jak każda inna gra hazardowa oparty jest na prawdopodobieństwie. Oczywiście w zależności od wybranej odmiany pokera nasze decyzje będą mieć mniejszy lub większy wpływ na końcowy wynik. Wiąże się to z tym faktem, że układy kart poker przydziela nam losowo, a nasza decyzja o wyborze kart nie do końca musi być zawsze dobra. Poker to przede wszystkim gra, w której trzeba podejmować właściwe decyzje. To od naszych ruchów bowiem najczęściej zależy, czy gra zakończy się dla nas powodzeniem lub porażką. Niestety w żaden sposób nie możemy mieć  wpływu na to, jaka karta zostanie nam przydzielona, a co zatem idzie, możemy tylko mieć nadzieję, że układy poker nam przydzieli jak najlepsze. Trudno zatem mówić w pokerze o jakiejkolwiek strategii, gdyż wiele tu zależy po prostu od szczęścia.

Można jednak mówić o pewnych elementach strategii na zasadzie gry w Poker Texas Hold’em. Na samym początku bowiem liczy się to, jakie miejsce przy stole zostanie nam przydzielone. Ma to bowiem znaczenie dla kolejności działań czy wnoszonych stawek do puli. Ponadto to my możemy w danej sytuacji jako pierwsi sprawdzać bądź być sprawdzanymi. Gra w pokera online wyklucza możliwość oszukiwania. Jednak nie można tego powiedzieć o wprowadzaniu przeciwnika w błąd. Często bowiem zdarza się, że przy słabszych kartach możemy blefować, a co za tym idzie pokonać przeciwnika poprzez stworzenie idealnej dla nas sytuacji. Mistrzowie pokera wygrywają często właśnie na klasycznym blefowaniu. W takim wypadku przydzielone przez poker figury czy też układy poker nie muszą mieć aż tak wielkiego znaczenia.

Jak grać w poker online na prawdziwe pieniądze?

Nie da się ukryć, że większość osób pragnie nie tylko odczuć w pokerze emocje związane z rozgrywką, lecz również wygrywać pieniądze. Dlatego zarówno w kasynach internetowych jak i online poker roomach można grać za mniejsze lub większe stawki. Ponieważ pokazaliśmy już, jakie to ma poker figury czy poker układy, przyszedł czas na małą podpowiedź co do tego, jak wybierać miejsce i jak zagrać w poker online.

  1. Wybierz najlepsze dla siebie kasyno: bardzo ważny jest wybór kasyna internetowego, które nie tylko będzie uczciwe, będzie miało wiele gier do wyboru, lecz i zapewni graczowi atrakcyjne promocje, np. bonus bez depozytu lub darmowe spiny.
  2. Zakładanie konta: jeśli chcemy zagrać w kasynie za gotówkę, to musimy założyć w nim konto, jak i dokonać pierwszego depozytu. Dzięki temu można nie tylko zyskać dostęp do gier, lecz i również skorzystać z bonusu powitalnego.
  3. Wybieramy grę z oferty: kasyna online mają w swej ofercie zarówno tradycyjne gry, jak i gry na żywo czy poker roomy. Dlatego dobrze jest wybrać odpowiednią grę dla siebie, która będzie zrozumiała. Warto spróbować rozgrywki za darmo.
  4. Stawiamy pierwszy zakład: w każdym pokerze obowiązują minimalne oraz maksymalne stawki za grę. Możemy zatem bez problemu przystąpić do rozgrywki z naszym budżetem i poczekać na rozwój wydarzeń. Obserwujemy zatem figury w pokerze, jak i również to, jakie to poker 5 kart układy nam przyniesie.

Gra za darmo

Jednak zanim przystąpimy do gry w poker na prawdziwe pieniądze, dobrym rozwiązaniem będzie zagranie w gry hazardowe za darmo. Zarówno w kasynach internetowych jak i w sieci bez trudu znajdziemy gry kasynowe, które udostępniane są w wersji demonstracyjnej. Są one identyczne jak w przypadku gier na pieniądze, lecz sama gra toczy się z wykorzystaniem wirtualnych żetonów. Służą one jedynie zabawie, treningowi, poznaniu mechaniki i zasad rozgrywki. To świetna opcja, by z komputerem potrenować rozdania i dowiedzieć się, jakie będzie się miało w ogóle szanse na wygraną. To także okazja do tego, aby poznać opisane przez nas figury poker, jak i układy kart poker. Dopiero po takiej darmowej rozgrywce rekomendujemy skorzystanie z oferty kasyn i grę o prawdziwą stawkę.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas w pokerze figury oraz możliwe do wylosowania w pokerze układy są w pełni zrozumiałe dla czytelników. Zaprezentowaliśmy oczywiście tylko podstawowe zasady pokera. Polecamy jednak zapoznać się bliżej z poszczególnymi odmianami gry w poker.